مشاوره رایگان

انواع ویزای اقامت موقت آفریقای جنوبی

اهداف قانون مهاجرت افریقا جنوبی ، که از 7 آوریل 2003 اجرا شد، عبارتند از:

 • تسهیل صدور ویزای اقامت موقت و مجوزهای اقامت دائم.
 • افزایش رشد اقتصادی از طریق تسهیل سرمایه گذاری خارجی و جذب خارجیان واجد شرایط به آفریقای جنوبی.
 • توسعه گردشگری آفریقای جنوبی

در کجا درخواست ویزای اقامت موقت بدهید:

هر خارجی که قصد ورود به آفریقای جنوبی را دارد میباست ویزای مناسب این کشور را دریافت کند برای گرفتن ویزای این کشور می توان از راه های زیر اقدام کرد:

 • هیات دیپلماتیک آفریقای جنوبی در کشور مبدأ خود
 • نماینده دیپلماتیک آفریقای جنوبی در یک کشور همسایه در صورتی که نمایندگی دیپلماتیک آفریقای جنوبی در کشور مبدا متقاضی وجود نداشته باشد.

درخواست ویزای موقت در دفاتر خارجی وزارت امور داخله بررسی و نهایی می شود. ترتیبات سفر به آفریقای جنوبی باید زمانی صورت گیرد که ویزای این کشور صادر شود.

 

درخواست تمدید اعتبار ویزای اقامت موقت باید حداقل 60 روز قبل از انقضای ویزا با ارسال درخواست آنلاین به آدرس www.vfsglobal.com/dha/southafrica انجام شود. درخواست برای تمدید اعتبار ویزای اقامت موقت، شامل هزینه می باشد.

 

درخواست برای تغییر وضعیت ویزای اقامت موقت

درخواست برای تغییر وضعیت یا شرایط مربوط به ویزای اقامت موقت فعلی باید به صورت آنلاین در www.vfsglobal.com/dha/southafrica در مدت اعتبار ویزا داده شود.

توجه داشته باشید که تغییر وضعیت ویزا برای افرادی که ویزای توریستی یا درمانی این کشوررا دارند توسط اداره مهاجرت رد میشود.چنین افرادی ملزم به بازگشت به کشور مبدا یا محل اقامت دائم خود هستند تا مججد درخواست ویزای مناسب دهند و نسبت به تغییر ویزای خود اقدام کنند.

فقط مواردی استثنا هستند که فرد خارجی نیاز به درمان پزشکی حیاتی و نجات دهنده داشته باشد. یا اینکه فرد باید در جمهوری بماند تا به عنوان شاهد در یک پرونده جنایی شهادت دهد، یا اینکه متقاضی همسر یا فرزند تحت تکفل فرد دارنده ویزای کار یا ویزای تجاری باشد که مایل به درخواست ویزای کار یا ویزای تحصیلی است.

 

ویزای سرمایه گذاری(تجاری)

افرادی که قصد سرمایه گذاری از طریق ایجاد یک بیزینس یا سرمایه گذاری در یکی از بیزینس های موجود در این کشور را دارند،باید برای ویزای سرمایه گذاری این کشور اقدام کنند.

 

ویزای کار

این ویزای کار برای افرادی صادر میشود که بدون شک ثابت شده باشد صلاحیت، تجربه یا مهارت مربوطه او را را هیچ یک از شهروندان آفریقای جنوبی یا افراد با اقامت دائم ندارند. قبل از ارسال درخواست برای ویزای کار ، کارفرمای متقاضی باید برای دریافت تاییدیه به وزارت کار درخواست دهد.برای دریافت این تاییدیه نیاز هست:

 • کارفرما علیرغم جست و جوی زیاد نتوانسته باشد کاندیدای مناسب با صلاحیت ها یا مهارت ها و تجربه ای معادل با متقاضی پیدا کند.
 • متقاضی صلاحیت یا مهارت ثابت شده و تجربه مطابق با پیشنهاد شغلی داشته باشد ؛
 • حقوق و مزایای متقاضی کمتر از میانگین حقوق و مزایای شهروندان یا کارمندانی که سمت‌های مشابهی در این کشور دارند، نباشد.
 • قرارداد کاری که شرایط کاری را مشخص میکند و توسط کارفرما و متقاضی امضا می شود در راستای استانداردهای کار در جمهوری باشد و مشروط به تایید ویزای کار عمومی می باشد.
 • مدرک تحصیلی متقاضی توسط SAQA ارزیابی شده باشد و مترجم به یکی از زبان های رسمی جمهوری ترجمه کرده باشد.
 • جزئیات کامل کارفرما از جمله، اثبات ثبت کسب‌وکار در کمیسیون مالکیت معنوی و شرکت‌ها (CIPC) ارایه شود.

 

ویزای کار مهارت های خاص و مورد نیاز

وزیر امور داخله کشور گاهی فهرستی از مهارت های مورد نیاز را در روزنامه منتشر می کند. قبل از ارائه درخواست برای ویزای کار مهارت های موردنیاز، متقاضی باید مدارک خود را توسط مترجمی رسمی به یکی از زبان های رسمی جمهوری ترجمه کند و این مدرک یا صلاحیت ها توسط سازمان صلاحیت های آفریقای جنوبی (SAQA)  مورد ارزیابی قرار گیرد. متقاضی باید تأییدیه کتبی از یک نهاد حرفه ای، شورا یا سازمانی شناخته شده توسط SAQA یا هر بخش دولتی مربوطه دریافت کند .

 

ویزای کار انتقال درون شرکتی

گاهی اوقات، شرکت‌های چند ملیتی تصمیم میگیرند که یک کارمند موجود در یک موقعیت خاص از یک شعبه خارجی به شعبه، شرکت تابعه یا وابسته به آن شرکت در آفریقای جنوبی منتقل کنند. این کارمندان باید برای اجازه کار انتقال درون شرکتی درخواست دهند. لازم است که متقاضی حداقل شش ماه قبل از ورود به آفریقای جنوبی در شرکت خارج از کشور شاغل بوده باشد. ویزای کار انتقال بین شرکتی حداکثر برای مدت چهار سال صادر می شود و قابل تمدید نیست. اگر به دلایلی متقاضی نیاز باشد در پایان دوره چهار ساله در این کشور بماند، ویزای کار انتقال درون‌سازمانی جدید و یا درخواست اقامت دائم وی باید از کشور مبدا درخواست داده شود.

دارندگان ویزای کار انتقالی ، ویزای مهارت های مورد نیازو ویزای کار حق تحصیل پاره وقت بدون نیاز به درخواست مجوزاز وزارت امور داخله را دارند.

 

ویزای تحصیلی

این ویزا به افراد اجازه میدهد در تمامی مقاطع تحصیلی تحصیل کنند، ویزای تحصیلی فقط برای تحصیل در موسسات آموزشی زیر صادر می شود:

 • مدرسه ای که در بخش 1 قانون مدارس آفریقای جنوبی در نظر گرفته شده است.
 • کالجی که بر اساس قانون کالج های آموزش و پرورش تأسیس شده است.
 • موسسه آموزش عالی که بر اساس قانون آموزش عالی تأسیس شده است.

 

ویزای مبادله

درخواست ویزای مبادله برای شرکت در برنامه‌ای که توسط یک موسسه آموزشی در آفریقای جنوبی در ارتباط با یک موسسه آموزشی / عضو یک کشور خارجی برگزار شده باشد است که  نیاز به تاییدیه از دپارتمان آموزش یا وزارت آموزش عالی و آموزش دارد.این ویزا برای افرادی است که تمایل دارند در برنامه های تبادل فرهگ اقتصاد و اجتماعی شرکت کنند.

 

ویزای بازنشستگان

افرادی که مایل به بازنشستگی در آفریقای جنوبی هستند می توانند برای ویزای بازنشستگان درخواست دهند، به شرطی که حداقل 37000 راند در ماه از صندوق بازنشستگی یا مستمری بازنشستگی دریافت کنند.

 

ویزای ملاقات با اقوام و دوستان

این ویزا برای مدت مقرر برای یکی از اعضای خانواده نزدیک یک شهروند یا مقیم دائم این کشور صادر شود،به شرط آنکه متقاضی تمکن مالی ارایه دهد و گذرنامه یا شناسایی اقوام خود را که تابعیت یا ساکن افریقای جنوبی است را تهیه کند واثبات کند.

ویزای پزشکی

هر خارجی که نیاز به درمان پزشکی در این کشور داشته باشد، باید درخواست ویزای درمان بدهد که این ویزا اجازه اقامت حداکثر برای 6 ماه را می دهد.این ویزا نیاز به نامه ای از پزشک یا یک مرکز پزشکی دارد که دلایل ضرورت درمان را بیان کند همچنین باید مدرکی مبنی بر تمکن مالی برای پوشش هزینه های پزشکی و اقامت موقت در این مدت را ارایه دهید.