مشاوره رایگان

آخرین اخبار

23آبان1400

خبر خوب برای خریداران خانه در آفریقای جنوبی: بانک ها دوباره وام می دهند

6 نوامبر 2021 ساموئل سیف، رئیس گروه املاک سیف، خاطرنشان می کند که محرک اصلی بازار مسکن در 18 ماه گذشته نرخ بهره پایین بوده است که از ابتدای سال 2020 حدود 30 درصد کاهش یافته است. در صورتی که در جلسه بعدی بانک مرکزی MPC، همانطور که بازار پیش بینی می کند، افزایش نرخ وجود داشته باشد، نرخ بهره همچنان خوش خیم است. احتمالاً نرخ اصلی از 7 درصد به 7.25 درصد افزایش می دهد که همچنان در سطح پایینی قرار دارد.

با توجه به اینکه نرخ بهره در پایین‌ترین حد تاریخی قرار دارد، سیف به رشد شاخص های سبز در سراسر کشور اشاره کرد که بسیاری از مناطق به سطوح قبل از همه‌گیری 2019 بهبود یافته‌اند، اما همچنان زیر سقف‌های 2017/8 معامله می‌شوند.

یک عامل تقویتی مهم برای بازار، تمایل بانک ها به وام دادن بوده است. از اواسط سال 2020، سرعت وام های رهنی اعطا شده تسریع شده است و اکنون در بالاترین سطح از زمان معرفی قانون اعتبار ملی در سال 2007 قرار دارد. رقابت شدید بین بانک‌ها برای سهم بیشتر از بازار وام مسکن به نرخ‌های تایید بالاتر، ارزش وام‌های بالاتر (نرخ LTV)، نرخ‌های سود رقابتی‌تر (اغلب زیر قیمت اولیه) و وام‌های 100 درصدی مسکن (اغلب به اضافه هزینه‌ها) تبدیل شده است.

بر اساس گزارش سازمان تنظیم کننده اعتبار ملی (NCR) وام های اعطایی مسکن در سه ماهه دوم سال 2021 نسبت به مدت مشابه در سال 2019 41 درصد افزایش یافته است. سیف گفت که با وجود کندی بازار در سال جاری، وام های اعطایی مسکن همچنان 4 درصد بیشتر از سال گذشته است.

در ابتدا، جهش بازار توسط خریدارانی رهبری می شد که برای اولین بار خانه خریداری می کردند و تا سه ماهه سوم سال گذشته، 54 درصد از کل درخواست های وام مسکن را تشکیل می دادند. حدود 80 درصد از متقاضیان اولین بار در دریافت وام مسکن ۱۰۰ درصدی موفق بوده اند.

کاهش 30 درصدی نرخ بهره از ابتدای سال 2020 و در نتیجه هزینه های وام ارزان تر، برای خریداران موهبت بوده است. از این رو، اخیراً شاهد افزایش وام‌های با ارزش بالاتر هستیم زیرا فروشندگان به دنبال استفاده از شرایط بازار هستند و خریداران به سمت اموال گران‌تر می‌روند. خرید عمدتاً برای استفاده شخصی است.

به گفته سیف، در سه ماهه دوم، 94 درصد از خریداران مسکن برای شغل شخصی خود خرید کرده‌اند، در حالی که سرمایه‌گذاری‌های خرید برای اجاره و خرید خانه‌هایی برای تعطیلات همچنان پایین است. در حالی که نرخ های بهره پایین و تسهیل پولی باعث رشد قوی قیمت مسکن در جهان شده است، رشد قیمت مسکن در آفریقای جنوبی به طور قابل توجهی عقب مانده است.

وی خاطرنشان کرد که قیمت مسکن در ایالات متحده به عنوان مثال در سال جاری 16.5 درصد افزایش یافته است در حالی که سیدنی شاهد رشد قوی تر از 23.9 درصد است. در مقایسه، رشد قیمت مسکن در آفریقای جنوبی در حال کاهش است. آخرین شاخص قیمت خانه FNB نشان می دهد که از اوج 4.8٪ در نیمه دوم سال 2020، به 3.6٪ در جولای و 3٪ در ماه آگوست کاهش یافته است.

مدیر سایت

مدیر آژانس مهاجرتی همراهان امیگریشن با بیش از ۱۰ سال سابقه در امر مهاجرت در خدما شما هستم تا آخرین اخبار و مسائل مربوط به کانادا و آفریقای جنوبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم .

بدون نظر

شما هم نظر بدهید